Supervize projektu

Máte rozjetý WordPress projekt, který ale nikdo neřídí, dodavatel se staví na zadní, neplní dohody, dochází vám peníze, čas vypršel a máte život plný stresu? Co kdybych vám s tím pomohl?

Nemohu tady samozřejmě konkrétně uvádět, které projekty jsme kdy zachránili. Ale něco sdělit mohu. Před pár lety to byla firma, jejíž reklamy se pouštěly před hlavními zprávami v televizi.

Převzetí nedokončeného produktového webu

Web, který si objednali, dodavatel nedokončil, protože vyčerpal rozpočet. Došlo tedy k nedobrovolnému předání nehotového díla, rozkolu ve spolupráci a k jejímu následnému ukončení. Web ale zcela hotový nebyl, nebyla k němu ani dokumentace. Už byl ale spuštěný a bylo třeba se mu věnovat.

Web jsme převzali, s dodavatelem jsme vykomunikovali potřebné informace včetně aspoň nějaké dokumentace a praktických rad, co kde ještě není hotové a jak to bylo zamýšleno (šéfíci se pohádali, ale vývojáři problém neměli). Během pár měsíců jsme měli projekt pod kontrolou včetně znalosti zdrojového kódu (určitá část webu byla napsaná na míru). Následně jsme během dalšího roku provedli refaktoring kódu (tehdy šlo o převod z PHP5 na PHP7) a jeho optimalizaci.

V příštích pěti letech jsme projekt stabilizovali, vytvořili pro něj nové funkce, vyřešili spoustu problémů, ustáli mnoho sezónních náporů a přivedli jej ke konci životnosti. Marketingová ředitelka nám opakovaně vyjádřila díky a uznání.

Tuto spolupráci jsem naplánoval, řídil, část prací i prováděl (analýza stavu, návrh různých řešení, refaktoring kódu, optimalizace webu). Baví mě to.


Stejně jako projekt, který jsme získali v srpnu 2022, protože dodavatel (freelancer) prostě přestal zvládat a vyzmizíkoval se. Vzhledem ke složitosti projektu zcela chápu, že možná zápasil s vyhořením.

Konsolidace a rozvoj složitého e-shopového portálu

Tady jsem navrhl fáze pro stabilizaci a rozvoj. Komplexní web s podpůrnými externími službami běžel na třech serverech s load balancerem. Ale požadavky webu nebyla tato infrastruktura schopná pokrýt a docházelo k výpadkům a prodlevám – byl stále přetížený SQL server. Databáze se replikovala, ale nebylo je možné zálohovat (proces nikdy nedoběhl kvůli přetížení).

Veškerý software serverů byl beznadějně zastaralý a roky neaktualizovaný. Aktualizaci na již nepodporované verzi operačního systému si nikdo netroufl udělat. Tudíž nebylo možné aktualizovat ani WordPress (Debian má v nabídce vždy omezený počet PHP verzí a tady už jsme byli za koncem podpory).

Navrhl jsem plán migrace na novou cloudovou platformu, abychom mohli v budoucnu škálovat a využít další nástroje (snadné klonování webu, Redis pro objektovou cache, profiling kódu a nativní podporu CloudFlare pro ochranu webu, z těch klíčových argumentů). Migrace proběhla bez větších problémů, všichni hned zaznamenali vyšší rychlost aplikace v různých situacích.

Následně jsme sjednotili kód, vytvořili Git a procesy pro práci s kódem a naplánovali přechod z velmi staré verze WooCommerce na tehdy aktuální (bylo to hodně čísel). Mezitím jsme pro web vyvíjeli nové funkce, které byly dosud zaražené kvůli technické propasti. Část jsme vyvíjeli pro starou verzi WooCommerce a současně i pro tehdy aktuální verzi, tedy dvojmo.

Následně jsme provedli update WooCommerce a obě větve sloučili, resp. jednu opustili. Vše jsme prováděli v součinnosti s dalšími dodavateli, kteří web využívají jako zdroj pro vytváření dalších produktů – jejich služby generují přes REST API webu zvukovou a další formy obsahu. Není možné zapomenout na problémy skladu a jeho zaměstnanců, účetních (ekonomického systému) a změny v legislativě (DPH, prodej do EU). To vše jsme dokázali vyřešit. Samozřejmě jsme vytvořili chyby nebo jim museli čelit, ale drtivou většinu vždy dotáhneme k úspěšnému závěru, nebo aspoň navrhneme alternativu.


Další projekt jsme převzali v říjnu 2023 a jednalo se o cestovatelský web v jedné evropské zemi, k jehož vývoji tamní agentura najala programátory z Indie, ale neřekla to investorům. Ti jen zoufale pozorovali, jak se jim web rozpadá a nikdo se nemá k jeho záchraně, ačkoliv slibů padlo hodně.

Zachraňujeme weby a online podnikání

Pokud vás zajímá, co naše zapojení obnášelo a kolik hodin jsme na tomto projektu odpracovali za první měsíc, napište mi, pošlu vám to mailem.

Ale tohle je spíše takové povídání, že? Pokud máte nějaký takový projekt, který se hroutí, věřte, že není vše ztraceno. Já to umím rozchodit. Podívejte se, jak pracuji a pokud máte pocit, že se vám to hodí, kontaktujte mě.